Historie

V roce 1938 byla v Borovině dostavěna kuželkářská jednodráha s betonovým povrchem. Hra na této dráze byla zahájena na jaře roku 1939. Kuželna byla nekrytá, takže hru v kuželky bylo možno provozovat jen v letních měsících. V roce 1945 byla kuželna zásluhou Adolfa Novotného přizpůsobena a kuželky se tak mohly hrát i v zimě. Až do roku 1948 se kuželky na borovinské kuželně provozovaly výhradně jako hospodská zábava. V roce 1948 opět zásluhou Adolfa Novotného přichází zásadní změna. Kuželky jsou povýšeny z hazardní a hospodské hry na sportovní odvětví. Zakládá se kuželkářský oddíl při Sokolu Klimentovy závody. Protože se v Jihlavském kraji kuželkářský sport neprovozoval, byl klub zaregistrován do mistrovských soutěží Brněnského kraje. V roce 1951 se začal budovat kuželkářský sport v Jihlavském kraji. Hybnou silou tohoto dění byli členové našeho klubu. V roce 1953 byl oddíl přejmenován na DSO Jiskra Třebíč. O rok později byly dráhy borovinské kuželny potaženy asfaltovým povrchem. V roce 1959 zemřel zakladatel sportovních kuželek v Borovině Adolf Novotný. 4. 11. 1961 bylo založeno družstvo dorostu. Kuželkářský oddíl se později přejmenoval na TJ BOPO Třebíč. Pod tímto názvem působí dodnes.